Korrekt beregning af stilladsets belastningsklasser
Stativbelastningsklasser hører til blandt de vigtigste, men samtidig mest misforståede grundbegreber inden for stativopbygning. De fastlægger, hvilke belastninger et stativ sikkert må bære pr. etage – altså hvor mange personer der må arbejde samtidigt, om der må opbevares materialer, og hvilke arbejdsopgaver der er tilladt i henhold til standarderne.
Stativbelastningsklasser – interaktiv beregner
Beregn belastningsklasse, forstå klasserne, hent praktisk tabel – i henhold til DIN EN 12811–1.
Beregningsdetaljer
Anbefalet belastningsklasse
Alle Lastklassen nach DIN EN 12811‑1 im direkten Vergleich:
| Belastningsklasse | Tilladt belastning | Typisk anvendelse | Tilladt | Ikke tilladt |
|---|---|---|---|---|
| LK 1 | 0,75 kN/m² ≈ 75 kg/m² | Kontrolrunder, inspektioner | ✓ Personer, håndværktøj | ✕ Opbevaring af materialer |
| LK 2 | 1,50 kN/m² ≈ 150 kg/m² | Malerarbejde, rengøring | ✓ 1 - 2 personer, let værktøj | ✕ Paller, sække, isoleringsplader |
| LK 3 | 2,00 kN/m² ≈ 200 kg/m² | Puds, termisk isoleringssystem, facade | ✓ Flere personer + udstyr | - |
| LK 4 | 3,00 kN/m² ≈ 300 kg/m² | Natursten, tunge materialer | ✓ Tungt udstyr, maskiner | - |
| LK 5 | 4,50 kN/m² ≈ 450 kg/m² | Industri, anlægsbyggeri | ✓ Drift under høj belastning | - |
| LK 6 | 6,00 kN/m² ≈ 600 kg/m² | Særlige belastninger, montering af tunge anlæg | ✓ Maksimal belastning | - |
Welche Lastklasse für welche Arbeit? Praxisübersicht nach Gewerk:
| Arbejdstype | Belastningsklasse | Tilladt belastning | Bemærkning |
|---|---|---|---|
| Kontrolrunde / Inspektion | LK 1 | 0,75 kN/m² | Kun besigtigelse, ingen værktøj |
| Malerarbejde (ekskl. materialelager) | LK 2 | 1,50 kN/m² | Maks. 1–2 personer + farvespand |
| Rengøringsarbejde | LK 2 | 1,50 kN/m² | Lette apparater er tilladt |
| Mindre vedligeholdelsesarbejder | LK 2 | 1,50 kN/m² | Ingen paller / sække |
| Pudsningsarbejde | LK 3 | 2,00 kN/m² | De hyppigst forekommende fejl i boligbyggeri |
| Varmeklimatisering / Facadeisolering | LK 3 | 2,00 kN/m² | + Vær opmærksom på breddeklassen W09 |
| Fasadearbejde generelt | LK 3 | 2,00 kN/m² | Standard enfamiliehus / boligbyggeri |
| Natursten / tunge fliser | LK 4 | 3,00 kN/m² | Tag højde for tungere materiale |
| Industri / Anlægsbyggeri | LK 5 - 6 | 4,50 - 6,00 kN/m² | Inddrage en statiker |
Stativbelastningsklasser – interaktiv beregner
Beregn belastningsklasse, forstå klasserne, hent praktisk tabel – i henhold til DIN EN 12811–1.
Antal personer på arbejdsstedet 2 personer Materialevægt (kg) 80 kg Stativsektionens længde (m) Stativets bredde (m)Beregningsdetaljer
Passagerbelastning2,0 kNMaterialebelastning0,8 kNSamlet belastning2,8 kNStilladsareal1,83 m²Arealbelastning1,53 kN/m²Anbefalet belastningsklasse
LK 3Standard for byggepladser – 2,00 kN/m²Puds-, WDVS- og facadearbejde✓ Belastningsklasse tilstrækkelig til denne kombination LK 1= gåLK 2= arbejdeLK 3= arbejde + materialeLK 4 – 6= industri / specialGratis rådgivningKøb stilladsAlle belastningsklasser i henhold til DIN EN 12811–1 i en direkte sammenligning:
Alle LK 1 – 3 (boligbyggeri) LK 4 – 6 (industri)| Belastningsklasse | Tilladt belastning | Typisk anvendelse | Tilladt | Ikke tilladt |
|---|---|---|---|---|
| LK 1 | 0,75 kN/m² ≈ 75 kg/m² | Kontrolrunder, inspektioner | ✓ Personer, håndværktøj | ✕ Opbevaring af materialer |
| LK 2 | 1,50 kN/m² ≈ 150 kg/m² | Malerarbejde, rengøring | ✓ 1 - 2 personer, let værktøj | ✕ Paller, sække, isoleringsplader |
| LK 3 | 2,00 kN/m² ≈ 200 kg/m² | Puds, termisk isoleringssystem, facade | ✓ Flere personer + udstyr | - |
| LK 4 | 3,00 kN/m² ≈ 300 kg/m² | Natursten, tunge materialer | ✓ Tungt udstyr, maskiner | - |
| LK 5 | 4,50 kN/m² ≈ 450 kg/m² | Industri, anlægsbyggeri | ✓ Drift under høj belastning | - |
| LK 6 | 6,00 kN/m² ≈ 600 kg/m² | Særlige belastninger, montering af tunge anlæg | ✓ Maksimal belastning | - |
Hvilken belastningsklasse til hvilket arbejde? Praktisk oversigt opdelt efter fagområde:
| Arbejdstype | Belastningsklasse | Tilladt belastning | Bemærkning |
|---|---|---|---|
| Kontrolrunde / Inspektion | LK 1 | 0,75 kN/m² | Kun besigtigelse, ingen værktøj |
| Malerarbejde (ekskl. materialelager) | LK 2 | 1,50 kN/m² | Maks. 1–2 personer + farvespand |
| Rengøringsarbejde | LK 2 | 1,50 kN/m² | Lette apparater er tilladt |
| Mindre vedligeholdelsesarbejder | LK 2 | 1,50 kN/m² | Ingen paller / sække |
| Pudsningsarbejde | LK 3 | 2,00 kN/m² | De hyppigst forekommende fejl i boligbyggeri |
| Varmeklimatisering / Facadeisolering | LK 3 | 2,00 kN/m² | + Vær opmærksom på breddeklassen W09 |
| Fasadearbejde generelt | LK 3 | 2,00 kN/m² | Standard enfamiliehus / boligbyggeri |
| Natursten / tunge fliser | LK 4 | 3,00 kN/m² | Tag højde for tungere materiale |
| Industri / Anlægsbyggeri | LK 5 - 6 | 4,50 - 6,00 kN/m² | Inddrage en statiker |
Lastklasser for stilladser – forklaret på en enkel måde
I praksis kan forkert valgte belastningsklasser hurtigt føre til overbelastning, sikkerhedsrisici og juridiske problemer. Omvendt sikrer den rigtige belastningsklasse klare arbejdsgange, sikre arbejdsforhold og en problemfri projektgennemførelse. Det er netop her, denne vejledning kommer ind i billedet.
På denne side forklarer vi det på en letforståelig og praktisk måde,
- hvad stilladsbelastningsklasser er,
- hvor de enkelte klasser adskiller sig fra hinanden,
- hvilken belastningsklasse der kræves til de enkelte arbejdsopgaver
- og hvordan du undgår typiske fejl i planlægningen og anvendelsen.
Uanset om det drejer sig om facaderenovering, malerarbejde eller montering af varmeisoleringssystemer: Med den rette viden kan du træffe velovervejede beslutninger og sikre, at dit stillads anvendes sikkert, i overensstemmelse med standarderne og effektivt.
Forskelle mellem stilladsbelastningsklasserne
Forskellen mellem belastningsklasse 1, 2 og 3 ligger i den tilladte belastning pr. stilladslag og dermed direkte i, hvilke arbejder der er tilladt på stilladset. Dette er reguleret i DIN EN 12811–1.
Direkte sammenligning af stilladsbelastningsklasserne 1 – 3 (DIN EN 12811–1)
Stativbelastningsklasser – oversigt
Hvilken belastning må der være på hvilket stillads? EN 12811 · Stand 04/2026
cetrac.com · Brugte mærkestilladser fra 10 €/m² Priser pr. 04 2026. Priserne kan variere · Leipzig
Yderligere information:
Forklaring af lastklasserGratis rådgivning
Trin for trin: Sådan beregnes lastklassen korrekt
1. Registrer alle belastninger (pr. stilladslag)
Du berücksichtigst immer die ungünstigste Nutzungssituation.
a) Passagerbelastning
- Praktisk værdi: 1 person ≈ 1,0 kN (≈ 100 kg)
- Eksempel: 2 personer → 2,0 kN
b) Materialebelastning
- Sække (puds, mørtel, isolering)
- Farbeimer, Fliesen, Werkzeuge
Gewicht in kg → in kN umrechnen
Faustformel:
100 kg ≈ 1,0 kN
c) Udstyr / maskiner
- Blandemaskine, skæremaskine, WDVS-pakker osv.
2. Omregne belastningen til arealet
DIN skelner mellem arealbelastninger (kN/m²).
Formel:
Samlet belastning (kN) ÷ udnyttet stilladsareal (m²) = arealbelastning (kN/m²)
Eksempel:
- 2 personer → 2,0 kN
- Materiale → 1,5 kN
- I alt → 3,5 kN
Stilladsareal:
- 2,5 m i længden × 0,73 m i bredden = 1,83 m²
3,5 kN ÷ 1,83 m² = 1,91 kN/m²
3. Vælg den passende belastningsklasse i henhold til DIN EN 12811
Typiske belastningsklasser i praksis
Vigtige sikkerhedsregler (som ofte overses)
- Belastningsklassen gælder pr. stilladslag, ikke for hele stilladset
- Materialet må ikke stables, medmindre det er angivet i beregningen
- Lastklassen skal være angivet på stilladsskiltet
- Breddeklasse (f.eks. W09 ved WDVS) er desuden obligatorisk
Her finder du vejledningen til korrekt opstilling af et stillads:
Opstilling af stillads: Vejledning
Ofte stillede spørgsmål: Enkel forklaring af stilladsbelastningsklasser
Stativbelastningsklasser fastlægger, hvor stor en belastning et stativlag sikkert må bære pr. kvadratmeter. De bestemmer, hvor mange personer der må arbejde samtidigt, om der må opbevares materialer, og hvilke arbejdsopgaver der er tilladt i henhold til standarderne.
Belastningsklasserne er fastlagt i DIN EN 12811-1. Der er i alt 6 belastningsklasser, fra let fodtrafik (LK 1) til tunge industrielle belastninger (LK 6).
Til enkle maler- og rengøringsopgaver er belastningsklasse 2 som regel tilstrækkelig. Her er det tilladt med 1–2 personer med let værktøj, men ikke permanent opbevaring af materialer såsom paller eller sække.
Belastningsklasse 3 er standarden inden for boligbyggeri og ved facadearbejde, såsom pudsning eller montering af termisk isoleringssystemer. Den tillader flere personer samt de mængder af arbejdsmaterialer, der er sædvanlige i praksis.
Beregningen foregår i tre trin:
- Registrer alle laster (personer, materiale, udstyr)
- Del den samlede belastning med det anvendte stilladsareal → Resultat i kN/m²
- Vælg den passende belastningsklasse i henhold til DIN EN 12811
Tommelfingerregel: 100 kg ≈ 1,0 kN
Nej – belastningsklassen gælder pr. stilladslag, ikke for hele stilladset. Det er en af de mest almindelige fejl i praksis.
Lastklassen skal absolut være angivet på stilladsskiltet. Derudover skal breddeklassen (f.eks. W09 ved WDVS-arbejder) også angives.
Til tunge materialer som natursten eller fliser anbefales belastningsklasse 4 eller 5. Til industrielle anvendelser med særlige belastninger anvendes belastningsklasse 6 (6,00 kN/m²).
En forkert valgt belastningsklasse kan føre til overbelastning, sikkerhedsrisici og juridiske problemer. I værste fald er der risiko for, at stilladset styrter sammen. Den korrekte belastningsklasse er derfor ikke blot en anbefalelse, men et sikkerhedskrav.