Az állvány terhelési osztályainak helyes kiszámítása

Az állványterhelési osztályok az állványépítés legfontosabb, ugyanakkor leggyakrabban félreértett alapjai közé tartoznak. Ezek határozzák meg, hogy egy állvány rétegenként milyen terhelést képes biztonságosan elviselni – vagyis hány személy dolgozhat egyszerre rajta, tárolhatók-e rajta anyagok, és milyen munkák végezhetők a szabványoknak megfelelően.

Állványterhelési osztályok – interaktív kalkulátor

Terhelési osztály kiszámítása, az osztályok megértése, gyakorlati táblázat lekérése – a DIN EN 12811–1 szabvány szerint.

2 Personen
80 kg

Számítási részletek

személyszállítás2,0 kN
Anyagterhelés0,8 kN
Teljes terhelés2,8 kN
állványfelület1,83 m²
felületi terhelés1,53 kN/m²

Ajánlott terhelési osztály

LK 3
Baustellen-Standard - 2,00 kN/m²
Putz-, WDVS- und Fassadenarbeiten
✓ Lastklasse ausreichend für diese Kombination
LK 1
= gehen
LK 2
= arbeiten
LK 3
= arbeiten + Material
LK 4 - 6
= Industrie / Sonder

Alle Lastklassen nach DIN EN 12811‑1 im direkten Vergleich:

Minden
LK 1 - 3 (Wohnbau)
LK 4 - 6 (Industrie)
Terhelési osztályMegengedett terhelésJellemző felhasználásMegengedettTilos
LK 10,75 kN/m²
≈ 75 kg/m²
Ellenőrző körutak, vizsgálatok✓ Személyek, kéziszerszámok✕ Anyagok tárolása
LK 21,50 kN/m²
≈ 150 kg/m²
Festési munkák, takarítás✓ 1–2 fő, könnyű szerszámok✕ Raklapok, zsákok, hőszigetelő táblák
LK 32,00 kN/m²
≈ 200 kg/m²
Vakolat, hőszigetelő homlokzat, homlokzat✓ Több személy + felszerelés -
LK 43,00 kN/m²
≈ 300 kg/m²
Természetes kő, nehéz anyagok✓ Nehéz anyagok, gépek -
LK 54,50 kN/m²
≈ 450 kg/m²
Ipar, gépgyártás✓ Nagy terhelésű üzemeltetés -
LK 66,00 kN/m²
≈ 600 kg/m²
Különleges terhelések, nehéz szerelési munkák✓ Maximális terhelés -
ⓘ Wichtig: Die Lastklasse gilt pro Gerüstlage - nicht für das gesamte Gerüst. Lastklasse muss am Gerüstschild ausgewiesen sein.

Welche Lastklasse für welche Arbeit? Praxisübersicht nach Gewerk:

MunkatípusTerhelési osztályMegengedett terhelésMegjegyzés
Ellenőrző körút / EllenőrzésLK 10,75 kN/m²Csak helyszíni szemle, szerszám nélkül
Festési munkák (anyagraktár nélkül)LK 21,50 kN/m²Max. 1–2 fő + festékvödör
Tisztítási munkálatokLK 21,50 kN/m²Kis súlyú eszközök megengedettek
Kisebb karbantartási munkákLK 21,50 kN/m²Nincs raklap / zsák
Vakolási munkákLK 32,00 kN/m²A lakásépítésben leggyakrabban előforduló építőelemek
Hőszigetelő homlokzati rendszer / Homlokzati hőszigetelésLK 32,00 kN/m²+ Figyelembe kell venni a W09 szélességi osztályt
Általános homlokzati munkákLK 32,00 kN/m²Szabványos családi ház / lakásépítés
Természetes kő / nehéz csempeLK 43,00 kN/m²Nehezebb anyaggal számolni
Ipar / BerendezésgyártásLK 5 - 64,50 - 6,00 kN/m²Szerkezetmérnök bevonása
⚠ Sicherheitsregeln: Material nicht stapeln wenn nicht berechnet · Lastklasse muss am Gerüstschild stehen · Breitenklasse (z. B. W09 bei WDVS) ist zusätzlich verpflichtend
Was ist eine Gerüstlastklasse?
Gerüstlastklassen legen fest, welche Lasten ein Gerüst pro Lage sicher aufnehmen darf - also wie viele Personen gleichzeitig arbeiten dürfen, ob Material gelagert werden kann und welche Arbeiten normkonform zulässig sind. Geregelt ist das in der DIN EN 12811‑1.
Was ist der Unterschied zwischen LK 1, 2 und 3?
LK 1 (0,75 kN/m²) ist nur für Begehung. LK 2 (1,50 kN/m²) erlaubt leichte Arbeiten ohne Materiallagerung. LK 3 (2,00 kN/m²) ist der Baustellen-Standard und erlaubt mehrere Personen plus Arbeitsmaterial - die häufigste Lastklasse im Wohnbau.
Hogyan számoljam ki a szükséges terhelési osztályt?
Personenlast (1 Person ≈ 1,0 kN) + Materiallast (100 kg ≈ 1,0 kN) = Gesamtlast. Diese durch die Gerüstfläche (Länge × Breite) teilen. Das Ergebnis in kN/m² mit der Tabelle vergleichen. Unser Rechner (Tab 1) macht das automatisch.
A terhelési osztály az egész állványra vonatkozik?
Nein - die Lastklasse gilt immer pro Gerüstlage, nicht für das gesamte Gerüst. Auf verschiedenen Lagen können theoretisch unterschiedliche Lastklassen gelten, wenn entsprechend ausgewiesen.
Welche Lastklasse brauche ich für WDVS / Fassadendämmung?
Für WDVS-Arbeiten ist mindestens Lastklasse 3 (2,00 kN/m²) erforderlich. Zusätzlich ist die Breitenklasse W09 verpflichtend, damit das Gerüst breit genug für Dämmpakete ist. CETRAC berät dich kostenlos zur richtigen Auswahl.
Muss die Lastklasse am Gerüst ausgewiesen sein?
Ja - die Lastklasse muss am Gerüstschild deutlich sichtbar stehen. Das ist gesetzlich vorgeschrieben und bei Kontrollen relevant. Falsch gewählte oder nicht ausgewiesene Lastklassen können zu rechtlichen Problemen und Sicherheitsrisiken führen.

Állványterhelési osztályok – interaktív kalkulátor

Terhelési osztály kiszámítása, az osztályok megértése, gyakorlati táblázat lekérése – a DIN EN 12811–1 szabvány szerint.

A helyszínen tartózkodók száma 2 fő Anyagterhelés (kg) 80 kg Állványmező hossza (m) Állvány szélessége (m)

Számítási részletek

személyszállítás2,0 kNAnyagterhelés0,8 kNTeljes terhelés2,8 kNállványfelület1,83 m²felületi terhelés1,53 kN/m²

Ajánlott terhelési osztály

LK 3Építési szabvány – 2,00 kN/m²Vakolási, hőszigetelő rendszer és homlokzati munkák✓ A terhelési osztály elegendő ehhez a kombinációhoz LK 1= járásLK 2= munkaLK 3= munka + anyagLK 4 – 6= ipari / speciálisIngyenes tanácsadásÁllvány vásárlása

A DIN EN 12811–1 szerinti összes terhelési osztály közvetlen összehasonlítása:

AlleLK 1 – 3 (lakásépítés) LK 4 – 6 (ipar)
Terhelési osztályMegengedett terhelésJellemző felhasználásMegengedettTilos
LK 10,75 kN/m²
≈ 75 kg/m²
Ellenőrző körutak, vizsgálatok✓ Személyek, kéziszerszámok✕ Anyagok tárolása
LK 21,50 kN/m²
≈ 150 kg/m²
Festési munkák, takarítás✓ 1–2 fő, könnyű szerszámok✕ Raklapok, zsákok, hőszigetelő táblák
LK 32,00 kN/m²
≈ 200 kg/m²
Vakolat, hőszigetelő homlokzat, homlokzat✓ Több személy + felszerelés -
LK 43,00 kN/m²
≈ 300 kg/m²
Természetes kő, nehéz anyagok✓ Nehéz anyagok, gépek -
LK 54,50 kN/m²
≈ 450 kg/m²
Ipar, gépgyártás✓ Nagy terhelésű üzemeltetés -
LK 66,00 kN/m²
≈ 600 kg/m²
Különleges terhelések, nehéz szerelési munkák✓ Maximális terhelés -
ⓘ Fontos: A terhelési osztály az állvány egy-egy szintjére vonatkozik – nem az egész állványra. A terhelési osztályt fel kell tüntetni az állvány tábláján. Ingyenes tanácsadás

Melyik terhelési osztály melyik munkához? Gyakorlati áttekintés szakágak szerint:

MunkatípusTerhelési osztályMegengedett terhelésMegjegyzés
Ellenőrző körút / EllenőrzésLK 10,75 kN/m²Csak helyszíni szemle, szerszám nélkül
Festési munkák (anyagraktár nélkül)LK 21,50 kN/m²Max. 1–2 fő + festékvödör
Tisztítási munkálatokLK 21,50 kN/m²Kis súlyú eszközök megengedettek
Kisebb karbantartási munkákLK 21,50 kN/m²Nincs raklap / zsák
Vakolási munkákLK 32,00 kN/m²A lakásépítésben leggyakrabban előforduló építőelemek
Hőszigetelő homlokzati rendszer / Homlokzati hőszigetelésLK 32,00 kN/m²+ Figyelembe kell venni a W09 szélességi osztályt
Általános homlokzati munkákLK 32,00 kN/m²Szabványos családi ház / lakásépítés
Természetes kő / nehéz csempeLK 43,00 kN/m²Nehezebb anyaggal számolni
Ipar / BerendezésgyártásLK 5 - 64,50 - 6,00 kN/m²Szerkezetmérnök bevonása
⚠ Biztonsági szabályok: Az anyagokat ne halmozzák fel, ha azok terhelése nem lett kiszámítva · A teherosztályt fel kell tüntetni az állványtáblán · A szélességi osztály (pl. W09 a hőszigetelő homlokzatok esetében) feltüntetése szintén kötelező Állvány vásárlása 10 €/m²-tőlTanácsadás igényléseMi az állványterhelési osztály? Az állványterhelési osztályok meghatározzák, hogy egy állvány rétegenként milyen terhelést képes biztonságosan elviselni – vagyis hány személy dolgozhat egyszerre rajta, tárolhatók-e rajta anyagok, és mely munkák végezhetők a szabványnak megfelelően. Ezt a DIN EN 12811–1 szabvány szabályozza. Mi a különbség az LK 1, 2 és 3 osztályok között? Az LK 1 (0,75 kN/m²) osztály kizárólag járható felületre vonatkozik. Az LK 2 (1,50 kN/m²) osztály könnyű munkavégzést tesz lehetővé anyagok tárolása nélkül. Az LK 3 (2,00 kN/m²) az építkezési szabvány, és több személyt, valamint munkaszerszámokat is megenged – ez a leggyakoribb terhelési osztály a lakásépítésben. Hogyan számoljam ki a szükséges terhelési osztályt?Személyi terhelés (1 fő ≈ 1,0 kN) + anyagterhelés (100 kg ≈ 1,0 kN) = teljes terhelés. Ezt osszuk el az állvány felületével (hossz × szélesség). Az eredményt kN/m²-ben hasonlítsuk össze a táblázattal. Kalkulátorunk (1 táblázat) ezt automatikusan elvégzi. A terhelési osztály az egész állványra vonatkozik? Nem – a terhelési osztály mindig egy-egy állványszintre vonatkozik, nem az egész állványra. Elméletileg különböző szinteken különböző terhelési osztályok is érvényesek lehetnek, ha azok megfelelően vannak feltüntetve. Milyen terhelési osztályra van szükségem hőszigetelő rendszerhez / homlokzati szigeteléshez? Hőszigetelő rendszerrel végzett munkákhoz legalább a 3-es terhelési osztály (2,00 kN/m²) szükséges. Ezen felül kötelező a W09 szélességi osztály, hogy az állvány elég széles legyen a szigetelőcsomagokhoz. A CETRAC ingyenes tanácsadást nyújt a megfelelő választáshoz. Fel kell tüntetni a terhelési osztályt az állványon? Igen – a terhelési osztálynak jól láthatóan szerepelnie kell az állványtáblán. Ezt törvény írja elő, és ellenőrzések során releváns. A helytelenül választott vagy fel nem tüntetett terhelési osztályok jogi problémákhoz és biztonsági kockázatokhoz vezethetnek.

Az állványzatok terhelési osztályainak egyszerű magyarázata

A gyakorlatban a helytelenül megválasztott terhelési osztályok gyorsan túlterheléshez, biztonsági kockázatokhoz és jogi problémákhoz vezetnek. Ezzel szemben a megfelelő terhelési osztály egyértelmű folyamatokat, biztonságos munkakörülményeket és zökkenőmentes projektvégrehajtást biztosít. Pontosan erre a kérdésre ad választ ez az útmutató.

Ezen az oldalon érthető és gyakorlatias módon elmagyarázzuk,

  • hogy mik azok az állványterhelési osztályok,
  • amelyekben az egyes osztályok eltérnek egymástól,
  • melyik terhelési osztály szükséges az egyes munkákhoz
  • és hogyan kerülheted el a tipikus tervezési és alkalmazási hibákat.

Legyen szó homlokzatfelújításról, festési munkákról vagy hőszigetelő rendszer szereléséről: a megfelelő ismeretek birtokában megalapozott döntéseket hozhatsz, és biztosíthatod, hogy az állványzatodat biztonságosan, a szabványoknak megfelelően és hatékonyan használják.

Az állványok teherbírási osztályainak különbségei

A 1, 2 és 3 terhelési osztályok közötti különbség az állványszintenként megengedett terhelésben rejlik, és így közvetlenül abban, hogy milyen munkák végezhetők az állványon. Ezt a DIN EN 12811–1 szabvány szabályozza.

1 – 3 teherosztályú állványok közvetlen összehasonlítása (DIN EN 12811–1)

Állványterhelési osztályok – Áttekintés

Milyen terhelés helyezhető el az egyes állványokon? EN 12811 · Állapot 04/2026

cetrac.com · Használt márkás állványok 10 €/m²-től Állapot: 04/2026 Az árak eltérhetnek · Lipcse

További információk:

A terhelési osztályok magyarázataIngyenes tanácsadás

Lépésről lépésre: a terhelési osztály helyes kiszámítása

1. Az összes terhelés rögzítése (állványszintenként)

Mindig a legkedvezőtlenebb használati helyzetet veszed figyelembe.

a) személyszállítás

  • Gyakorlati érték: 1 fő ≈ 1,0 kN (≈ 100 kg)
  • Példa: 2 fő → 2,0 kN

b) Anyagterhelés

  • Zsákok (vakolat, habarcs, hőszigetelés)
  • Farbeimer, Fliesen, Werkzeuge
    Gewicht in kg → in kN umrechnen
    Faustformel:
    100 kg ≈ 1,0 kN

c) Berendezések / gépek

  • Keverőgép, vágógép, hőszigetelő homlokzati rendszerek stb.

2. A terhelés átváltása felületre

A DIN megkülönbözteti a felületi terheléseket (kN/m²).

Képlet:

Teljes terhelés (kN) ÷ kihasznált állványfelület (m²) = felületi terhelés (kN/m²)

Példa:

  • 2 fő → 2,0 kN
  • Anyag → 1,5 kN
  • Összesen → 3,5 kN

Állványfelület:

  • 2,5 m hossz × 0,73 m szélesség = 1,83 m²

3,5 kN ÷ 1,83 m² = 1,91 kN/m²

3. Válassza ki a megfelelő terhelési osztályt a DIN EN 12811 szabvány szerint

A gyakorlatban előforduló tipikus terhelési osztályok

Fontos biztonsági szabályok (amelyeket gyakran figyelmen kívül hagynak)

  1. A terhelési osztály az állvány egy-egy szintjére vonatkozik, nem az egész állványra
  2. Az anyagot ne halmozzák fel, ha az nem szerepel a számításban
  3. Az állvány tábláján fel kell tüntetni a terhelési osztályt
  4. A szélességi osztály (pl. W09 a hőszigetelő homlokzatok esetében) szintén kötelező

Itt található az állvány helyes felállítására vonatkozó útmutató:

Állvány felállítása: útmutató

GYIK: Az állványterhelési osztályok egyszerűen elmagyarázva

Az állványterhelési osztályok meghatározzák, hogy egy állványréteg négyzetméterenként mekkora terhelést képes biztonságosan elviselni. Ezek alapján dől el, hogy hány személy dolgozhat egyszerre, tárolhatók-e anyagok, és mely munkák végezhetők a szabványoknak megfelelően.

A terhelési osztályokat a DIN EN 12811-1 szabvány szabályozza. Összesen 6 terhelési osztály létezik, a könnyű gyalogos forgalomtól (LK 1) egészen a nagy ipari terhelésekig (LK 6).

Egyszerű festési és takarítási munkákhoz általában a 2 terhelési osztály elegendő. Ebben az esetben 1–2 fő dolgozhat könnyű szerszámokkal, de tartós anyagtárolás – például raklapok vagy zsákok – nem megengedett.

Die Lastklasse 3 ist der Standard im Wohnungsbau und bei Fassadenarbeiten wie Putz oder WDVS-Montage. Sie erlaubt mehrere Personen sowie praxisübliche Mengen an Arbeitsmaterial.

A számítás három lépésben történik:

  1. Minden terhelés nyilvántartása (személyek, anyagok, berendezések)
  2. Az összterhelést elosztjuk a kihasznált állványfelülettel → Eredmény kN/m²-ben
  3. Válassza ki a megfelelő terhelési osztályt a DIN EN 12811 szabvány szerint

Helyettesítési képlet: 100 kg ≈ 1,0 kN

Nem – a terhelési osztály az állvány egy-egy szintjére vonatkozik, nem az egész állványra. Ez az egyik leggyakoribb hiba a gyakorlatban.

A terhelési osztályt feltétlenül fel kell tüntetni az állványtáblán. Ezen felül a szélességi osztályt (pl. W09 a hőszigetelő homlokzatburkolat-munkák esetében) is kötelező feltüntetni.

Für schwere Materialien wie Naturstein oder Fliesen wird Lastklasse 4 oder 5 empfohlen. Für Industrieanwendungen mit Sonderlasten kommt Lastklasse 6 (6,00 kN/m²) zum Einsatz.

A helytelenül választott terhelési osztály túlterheléshez, biztonsági kockázatokhoz és jogi problémákhoz vezethet. A legrosszabb esetben az állvány összeomlása is bekövetkezhet. A megfelelő terhelési osztály kiválasztása ezért nem csupán ajánlás, hanem biztonsági kötelezettség.

Gyakran feltett kérdések

Mik azok az állványterhelési osztályok?
Az állványterhelési osztályok meghatározzák, hogy egy állványréteg négyzetméterenként mekkora terhelést képes biztonságosan elviselni. Ezek alapján dől el, hogy hány személy dolgozhat egyszerre, tárolhatók-e anyagok, és mely munkák végezhetők a szabványoknak megfelelően.
Melyik szabvány szabályozza az állványterhelési osztályokat?
A terhelési osztályokat a DIN EN 12811-1 szabvány szabályozza. Összesen 6 terhelési osztály létezik, a könnyű gyalogos forgalomtól (LK 1) egészen a nagy ipari terhelésekig (LK 6).
Milyen terhelési osztályra van szükségem festési munkákhoz?
Egyszerű festési és takarítási munkákhoz általában a 2 terhelési osztály elegendő. Ebben az esetben 1–2 fő dolgozhat könnyű szerszámokkal, de tartós anyagtárolás – például raklapok vagy zsákok – nem megengedett.
Melyik terhelési osztály az alapértelmezett a homlokzati munkáknál?
A 3 teherbírási osztály az lakásépítésben és a homlokzati munkáknál – például vakolás vagy hőszigetelő homlokzati rendszer szerelése – az alapértelmezett. Ez több személy és a gyakorlatban szokásos mennyiségű munkamateriál szállítását teszi lehetővé.
Hogyan számoljam ki a szükséges terhelési osztályt?
Három lépésben: 1. Minden terhelés felmérése (személyek, anyagok, eszközök). 2. A teljes terhelés elosztása a használt állványfelülettel, az eredmény kN/m²-ben. 3. A megfelelő terhelési osztály kiválasztása a DIN EN 12811 szabvány szerint. Helyes irányelv: 100 kg körülbelül 1,0 kN-nak felel meg.
A terhelési osztály az egész állványra vonatkozik?
Nem, a terhelési osztály az állvány egy-egy szintjére vonatkozik, nem az egész állványra. Ez az egyik leggyakoribb hiba a gyakorlatban.
Mit kell feltüntetni az állványtáblán?
A terhelési osztályt feltétlenül fel kell tüntetni az állványtáblán. Ezen felül a szélességi osztályt is (például W09 a hőszigetelő homlokzatburkolat-munkák esetén) kötelező feltüntetni.
Milyen teherosztályra van szükségem nehéz anyagok, például természetes kő esetében?
Nehéz anyagok, például természetes kő vagy csempe esetén a 4 vagy 5 terhelési osztályt ajánljuk. Különleges terheléssel járó ipari alkalmazásokhoz a 6 terhelési osztályt (6,00 kN/m²) alkalmazzák.
Mi történik, ha a terhelési osztályt rosszul választják meg?
A helytelenül választott terhelési osztály túlterheléshez, biztonsági kockázatokhoz és jogi problémákhoz vezethet. A legrosszabb esetben az állvány összeomlása is bekövetkezhet. A megfelelő terhelési osztály kiválasztása ezért nem csupán ajánlás, hanem biztonsági kötelezettség.

Állványt keres? Ingyenes és kötelezettség nélküli tanácsadást nyújtunk – német, angol, francia, spanyol, orosz, ukrán, török és magyar nyelven.