De belastingklassen van een steiger correct berekenen
Belastingsklassen voor steigers behoren tot de belangrijkste, maar tegelijkertijd ook tot de meest verkeerd begrepen basisprincipes in de steigerbouw. Zij bepalen welke belastingen een steiger per laag veilig mag dragen – dat wil zeggen hoeveel personen er tegelijkertijd mogen werken, of er materiaal kan worden opgeslagen en welke werkzaamheden volgens de normen zijn toegestaan.
Belastingsklassen voor steigers – interactieve calculator
Belastingklasse berekenen, klassen begrijpen, praktijktabel raadplegen – volgens DIN EN 12811‑1.
Berekeningsdetails
Aanbevolen belastingklasse
Alle Lastklassen nach DIN EN 12811‑1 im direkten Vergleich:
| belastingklasse | Toegestane belasting | Typisch gebruik | Toegestaan | Niet toegestaan |
|---|---|---|---|---|
| LK 1 | 0,75 kN/m² ≈ 75 kg/m² | Controlerondes, inspecties | ✓ Personen, handgereedschap | ✕ Opslag van materialen |
| LK 2 | 1,50 kN/m² ≈ 150 kg/m² | Schilderwerk, schoonmaak | ✓ 1 - 2 personen, licht gereedschap | ✕ Pallets, zakken, isolatieplaten |
| LK 3 | 2,00 kN/m² ≈ 200 kg/m² | Pleisterwerk, gevelisolatiesysteem, gevel | ✓ Meerdere personen + materiaal | - |
| LK 4 | 3,00 kN/m² ≈ 300 kg/m² | Natuursteen, zware materialen | ✓ Zwaar materieel, machines | - |
| LK 5 | 4,50 kN/m² ≈ 450 kg/m² | Industrie, installatiebouw | ✓ Gebruik onder zware belasting | - |
| LK 6 | 6,00 kN/m² ≈ 600 kg/m² | Bijzondere belastingen, zware montage | ✓ Maximale belasting | - |
Welche Lastklasse für welche Arbeit? Praxisübersicht nach Gewerk:
| Soort werk | belastingklasse | Toegestane belasting | Opmerking |
|---|---|---|---|
| Controlebezoek / Inspectie | LK 1 | 0,75 kN/m² | Alleen inspectie, geen gereedschap |
| Schilderwerkzaamheden (exclusief materiaalvoorraad) | LK 2 | 1,50 kN/m² | Max. 1 - 2 personen + verfbak |
| Schoonmaakwerkzaamheden | LK 2 | 1,50 kN/m² | Lichte apparaten zijn toegestaan |
| Kleine onderhoudswerkzaamheden | LK 2 | 1,50 kN/m² | Geen pallets / zakken |
| Pleisterwerk | LK 3 | 2,00 kN/m² | Meest voorkomende bouwfouten in de woningbouw |
| Warmte-isolatiesysteem / Gevelisolatie | LK 3 | 2,00 kN/m² | + Houd rekening met de breedteklasse W09 |
| Gevelwerkzaamheden in het algemeen | LK 3 | 2,00 kN/m² | Standaard eengezinswoning / woningbouw |
| Natuursteen / zware tegels | LK 4 | 3,00 kN/m² | Houd rekening met zwaarder materiaal |
| Industrie / Installatiebouw | LK 5 - 6 | 4,50 - 6,00 kN/m² | Een bouwkundig ingenieur inschakelen |
Belastingsklassen voor steigers – interactieve calculator
Belastingklasse berekenen, klassen begrijpen, praktijktabel raadplegen – volgens DIN EN 12811‑1.
Aantal personen op de locatie 2 personen Materiaallast (kg) 80 kg Lengte steigerveld (m) Breedte steiger (m)Berekeningsdetails
Aantal personen2,0 kNmateriaalbelasting0,8 kNTotale belasting2,8 kNSteigeroppervlak1,83 m²Oppervlaktebelasting1,53 kN/m²Aanbevolen belastingklasse
LK 3Baustellen-Standard - 2,00 kN/m² Pleister-, WDVS- en gevelwerkzaamheden✓ Belastingklasse voldoende voor deze combinatie LK 1= lopenLK 2 = werkenLK 3 = werken + materiaalLK 4 - 6= Industrie / SpeciaalGratis adviesEen steiger kopenAlle belastingklassen volgens DIN EN 12811–1 in een directe vergelijking:
Alle LK 1 - 3 (woningbouw) LK 4 - 6 (industrie)| belastingklasse | Toegestane belasting | Typisch gebruik | Toegestaan | Niet toegestaan |
|---|---|---|---|---|
| LK 1 | 0,75 kN/m² ≈ 75 kg/m² | Controlerondes, inspecties | ✓ Personen, handgereedschap | ✕ Opslag van materialen |
| LK 2 | 1,50 kN/m² ≈ 150 kg/m² | Schilderwerk, schoonmaak | ✓ 1 - 2 personen, licht gereedschap | ✕ Pallets, zakken, isolatieplaten |
| LK 3 | 2,00 kN/m² ≈ 200 kg/m² | Pleisterwerk, gevelisolatiesysteem, gevel | ✓ Meerdere personen + materiaal | - |
| LK 4 | 3,00 kN/m² ≈ 300 kg/m² | Natuursteen, zware materialen | ✓ Zwaar materieel, machines | - |
| LK 5 | 4,50 kN/m² ≈ 450 kg/m² | Industrie, installatiebouw | ✓ Gebruik onder zware belasting | - |
| LK 6 | 6,00 kN/m² ≈ 600 kg/m² | Bijzondere belastingen, zware montage | ✓ Maximale belasting | - |
Welke belastingklasse voor welk werk? Praktisch overzicht per vakgebied:
| Soort werk | belastingklasse | Toegestane belasting | Opmerking |
|---|---|---|---|
| Controlebezoek / Inspectie | LK 1 | 0,75 kN/m² | Alleen inspectie, geen gereedschap |
| Schilderwerkzaamheden (exclusief materiaalvoorraad) | LK 2 | 1,50 kN/m² | Max. 1 - 2 personen + verfbak |
| Schoonmaakwerkzaamheden | LK 2 | 1,50 kN/m² | Lichte apparaten zijn toegestaan |
| Kleine onderhoudswerkzaamheden | LK 2 | 1,50 kN/m² | Geen pallets / zakken |
| Pleisterwerk | LK 3 | 2,00 kN/m² | Meest voorkomende bouwfouten in de woningbouw |
| Warmte-isolatiesysteem / Gevelisolatie | LK 3 | 2,00 kN/m² | + Houd rekening met de breedteklasse W09 |
| Gevelwerkzaamheden in het algemeen | LK 3 | 2,00 kN/m² | Standaard eengezinswoning / woningbouw |
| Natuursteen / zware tegels | LK 4 | 3,00 kN/m² | Houd rekening met zwaarder materiaal |
| Industrie / Installatiebouw | LK 5 - 6 | 4,50 - 6,00 kN/m² | Een bouwkundig ingenieur inschakelen |
Belastingklassen bij steigers eenvoudig uitgelegd
In de praktijk leiden verkeerd gekozen belastingklassen al snel tot overbelasting, veiligheidsrisico’s en juridische problemen. Omgekeerd zorgt de juiste belastingklasse voor duidelijke werkprocessen, veilige arbeidsomstandigheden en een soepele projectafwikkeling. Precies hier komt deze gids om de hoek kijken.
Op deze pagina leggen wij op een begrijpelijke en praktijkgerichte manier uit,
- wat steigerbelastingsklassen zijn,
- waarin de afzonderlijke klassen van elkaar verschillen,
- welke belastingklasse voor welke werkzaamheden vereist is
- en hoe u veelvoorkomende fouten bij de planning en toepassing kunt voorkomen.
Of het nu gaat om gevelrenovatie, schilderwerk of de montage van een warmte-isolatiesysteem: met de juiste kennis neemt u weloverwogen beslissingen en zorgt u ervoor dat uw steiger veilig, conform de normen en efficiënt wordt gebruikt.
Verschillen tussen de belastingklassen van steigers
Het verschil tussen belastingklasse 1, 2 en 3 ligt in de toegestane belasting per steigerlaag en daarmee rechtstreeks in de werkzaamheden die op de steiger zijn toegestaan. Dit is geregeld in de norm DIN EN 12811‑1.
Belastingklassen voor steigers 1 - 3 in een directe vergelijking (DIN EN 12811‑1)
Belastingsklassen voor steigers – Overzicht
Welke belasting mag op welke steiger worden geplaatst? EN 12811 · Stand 04/2026
cetrac.com · Gebruikte merksteigers vanaf 10 €/m² Stand: 04/2026 Prijzen kunnen afwijken · Leipzig
Meer informatie:
Uitleg over belastingklassenGratis advies
Stap voor stap: de belastingklasse correct berekenen
1. Alle belastingen registreren (per steigerlaag)
Du berücksichtigst immer die ungünstigste Nutzungssituation.
a) Passagiersbelasting
- Praktische waarde: 1 persoon ≈ 1,0 kN (≈ 100 kg)
- Voorbeeld: 2 personen → 2,0 kN
b) Materiaalbelasting
- Zakken (pleister, mortel, isolatiemateriaal)
- Farbeimer, Fliesen, Werkzeuge
Gewicht in kg → in kN umrechnen
Faustformel:
100 kg ≈ 1,0 kN
c) Apparatuur / machines
- Mengapparaat, snijmachine, WDVS-pakketten enz.
2. De belasting omrekenen naar oppervlakte
De DIN maakt onderscheid tussen oppervlaktebelastingen (kN/m²).
Formule:
Totale belasting (kN) ÷ benut steigeroppervlak (m²) = oppervlaktebelasting (kN/m²)
Voorbeeld:
- 2 personen → 2,0 kN
- Materiaal → 1,5 kN
- Totaal → 3,5 kN
Steigeroppervlak:
- 2,5 m lengte × 0,73 m breedte = 1,83 m²
3,5 kN ÷ 1,83 m² = 1,91 kN/m²
3. Kies de juiste belastingklasse volgens DIN EN 12811
Typische belastingklassen in de praktijk
Belangrijke veiligheidsregels (die vaak over het hoofd worden gezien)
- De belastingklasse geldt per steigerlaag, niet voor de gehele steiger
- Stapel het materiaal niet op, tenzij dit is voorzien
- De belastingklasse moet op het steigerbord worden vermeld
- De breedteklasse (bijv. W09 bij WDVS) is bovendien verplicht
Klik hier voor de handleiding voor het correct opzetten van een steiger:
Een steiger opbouwen: handleiding
Veelgestelde vragen: Lastklassen voor steigers eenvoudig uitgelegd
De belastingsklassen voor steigers bepalen hoeveel belasting een steigerlaag per vierkante meter veilig mag dragen. Zij bepalen hoeveel personen tegelijkertijd mogen werken, of er materiaal mag worden opgeslagen en welke werkzaamheden volgens de normen zijn toegestaan.
De belastingsklassen zijn vastgelegd in de norm DIN EN 12811-1. Er zijn in totaal 6 belastingsklassen, variërend van lichte belasting door voetgangers (LK 1) tot zware industriële belastingen (LK 6).
Voor eenvoudige schilder- en schoonmaakwerkzaamheden volstaat doorgaans belastingklasse 2. Hierbij zijn 1 - 2 personen met licht gereedschap toegestaan, maar geen permanente opslag van materiaal zoals pallets of zakken.
Belastingklasse 3 is de norm in de woningbouw en bij gevelwerkzaamheden zoals pleisterwerk of de montage van gevelisolatiesystemen. Deze klasse biedt ruimte voor meerdere personen en gangbare hoeveelheden werkmateriaal.
De berekening verloopt in drie stappen:
- Alle lasten registreren (personen, materiaal, apparatuur)
- De totale belasting delen door de gebruikte steigeroppervlakte → Resultaat in kN/m²
- Kies de juiste belastingklasse volgens DIN EN 12811
Richtlijn: 100 kg ≈ 1,0 kN
Nee – de belastingklasse geldt per steigerlaag, niet voor de gehele steiger. Dit is een van de meest voorkomende fouten in de praktijk.
De belastingklasse moet verplicht op het steigerbord worden vermeld. Daarnaast moet ook de breedteklasse (bijvoorbeeld W09 bij WDVS-werkzaamheden) verplicht worden aangegeven.
Voor zware materialen zoals natuursteen of tegels wordt belastingklasse 4 of 5 aanbevolen. Voor industriële toepassingen met bijzondere belastingen wordt belastingklasse 6 (6,00 kN/m²) toegepast.
Een verkeerd gekozen belastingklasse kan leiden tot overbelasting, veiligheidsrisico’s en juridische problemen. In het ergste geval bestaat het gevaar dat de steiger instort. De juiste belastingklasse is daarom geen optionele aanbeveling, maar een veiligheidsverplichting.